Kedi Kumu Seçimi

Kedi kumu seçiminde dikkat edilmesi gereken ve bir kumu iyi yapan bazı özellikler vardır. Öncelikle içeriğinde kimyasal madde bulundurmayan, doğal kumların tercih edilmesi kedinizin sağlığı için oldukça önem taşır. Doğal kedi kumları fiziksel veya kimyasal işleme tabi tutulmayan, doğal yollarla elde edilen kumlardır ve kedilerde hassasiyet oluşturmaz. Bentonit, sepiolit ve diatomit kumlar doğal kumlardır.

Bentonit kedi kumları, maksimum hijyen sağlayan ve toz oranı azaltılabilen kumlar olmalarıyla birlikte hızlı bir şekilde topaklanabilen ekonomik kumlardır. Hijyen açısından en çok tercih edilen kumlar arasındadır. Bunun sebebi ise kokuyu yüksek düzeyde hapsetmesi ve dışarı salınımını engellemesidir.

Diatomit kedi kumları, doğada fazla bulunan bir madde içerdiği için oldukça uygundur.  Bentonitlerin aksine topaklanmazlar, toz yaparlar ve büyük taneli yapıya sahiptirler. Yüksek emiciliğe sahiptirler ve sıvıyı emerek en aşağıya kadar çekebilirler.

Sepiolit kedi kumları, diğer kumlara nazaran daha maliyetli ve ağır kedi kumlarıdır. Kokuyu hapsedebiliyor olmalarına rağmen bentonit kum bu anlamda da daha iyidir. Diatomit kumlar gibi sepiolit kumların da topaklanma özelliği bulunmaz. Kullanım ve hijyen açısından elverişsiz bir kum grubudur.

Genel anlamda, kedimiz için seçeceğimiz kumun %100 doğal, toz yapmıyor, kokuyu hapsediyor, yüksek oranda emici ve hızlı şekilde topaklanıyor olması gerekmektedir. Toz içeren kumlar kedinizin kumu kazarken toz solumasına ve bunun sonucunda solunum problemleri oluşmasına sebep olacaktır. Jungle Bentonit Kedi Kumu’nda kullanılan bentonitin üstün kaliteli yapısı nedeniyle sıvıyı anında çeker ve hızlıca topaklaşır. Üretim yapılırken toz oranı minimuma indirilmiş olup %99.5 oranında tozdan arındırılmıştır. İçeriğinde kullanılan hammaddeler kimyasal madde içermemekle birlikte kedinizin sağlığına hiçbir şekilde zarar vermez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.